PERCEPT 100L
New technology and structure combine with innovation to increase string snapback and movement, giving players access to the most spin in Yonex tennis history.
For all-around players looking for a light, flexible racquet with precision and feel.
For all-around players looking for a light, flexible racquet with precision and feel.
In stock
Only %1 left
| Head Size | 100 sq.in. |
|---|---|
| Weight | 280 g / 9.9 oz |
| Grip Size | 0 - 4 |
| Length | 27 in. |
| Width Range | 23 mm - 23 mm - 23 mm |
| Balance Point | 335 mm |
| Material | HM GRAPHITE / 2G-Namd™ Flex Force / SERVO FILTER |
| Color(s) | Midnight Navy, Olive Green |
| Recommended String | POLYTOUR REV POLYTOUR PRO REXIS SPEED |
| Stringing Pattern | 16 x 19 |
| Stringing Advice | 40 - 55 lbs |
| Made In | Japan |
| Item Code | 01PE100L |