EZONE 100+
16 Mains, 19 Crosses,
No Shared Holes
MAINS
Start @ Throat
Skip 8H, 7T, 9T
Tie off @ 8T, 8T
CROSSES
Start @ 8H, Last @ 7T
Tie off @ 6H, 9T


| Head Size | 100 sq.in. |
|---|---|
| Weight | 300 g / 10.6 oz |
| Grip Size | 1 - 4 |
| Length | 27.5 in. |
| Width Range | 24.5 mm - 26.5 mm - 23.0 mm |
| Balance Point | 330 mm |
| Material | HM GRAPHITE / 2G-NamdTM SPEED / VDM / MINOLON |
| Color(s) | Blast Blue |
| Recommended String | POLYTOUR PRO POLYTOUR STRIKE REXIS SPEED |
| Stringing Pattern | 16 x 19 |
| Stringing Advice | 45 - 60 lbs |
| Made In | Japan |
| Item Code | 08EZ100P |